Funkcje paska narzędziowego mapy

Funkcje paska narzędziowego mapy

Pasek narzędziowy ma postać:

3 pasek narzedziowy

Jn - Funkcja Powiększ do pełnej mapy – Funkcja pozwala na wyświetlenie pełnej mapy Katowic na ekranie:

P35

Jo - Funkcja Powiększ zaznaczony obszar – Funkcja pozwala na zbliżenie (zwiększenie skali) mapy do wybranego przez nas obszaru mapy. Aby skorzystać z tej funkcji należy kliknąć ikonę, a następnie trzymając lewy przycisk myszy zaznaczyć interesujący nas obszar. Możliwe jest również wykorzystanie scrolla myszy do powiększenia obszaru. Pojedyncze kliknięcie bez zaznaczania obszaru spowoduje dwukrotne zwiększenie skali mapy ze środkiem w punkcie kliknięcia.

3 powiekszanie mapy

Mapa zostanie powiększona do zaznaczonego obszaru:

P37

Jp - Funkcja Pomniejsz zaznaczony obszar – Funkcja pozwala na oddalenie (zmniejszenie skali) mapy. Im mniejszy obszar zostanie zaznaczony tym większa będzie skala pomniejszanej mapy. Możliwe jest również wykorzystanie scrolla myszy do pomniejszenia obszaru. Pojedyncze kliknięcie bez zaznaczenia obszaru spowoduje dwukrotne zmniejszenie skali mapy ze środkiem w punkcie kliknięcia.

3 pomnijeszanie mapy

Mapa zostanie pomniejszona:

P39

P P I- Funkcje powiększ/pomniejsz widoczny obszar mapy służą do powiększenia lub pomniejszenia widocznego obszaru mapy bez zaznaczania obszaru.

strzalki I- Funkcja Poprzednia/Następna mapa – Funkcja Poprzednia mapa pozwala obejrzeć poprzednio oglądany fragment mapy. Natomiast powrót umożliwia nam funkcja następna mapa.

przesuwanie mapy I - Funkcja Przesuń mapę – Funkcja pozwala na przesuwanie mapy przy zachowaniu obecnej skali. Po kliknięciu ikony należy kliknąć w wybranym punkcie mapy, przytrzymując lewy przycisk myszy "przesunąć" mapę o żądaną odległość i poczekać na ponowne załadowanie mapy.

3 przesuwanie mapy

Jx- Funkcja Identyfikacja obiektu – funkcja, która pozwala na wyświetlenie informacji o elementach znajdujących się w wybranym przez nas punkcieP41. Użytkownik klika na przycisk Jx, następnie wybiera miejsce na mapie, klika z funkcją identyfikacji w wybranym miejscu po czym otwiera się formatka z informacją o dostępnych warstwach:

3 informacje o warstwach

Użytkownik może wybrać warstwę na temat której chce uzyskać informację, np. Budynki:

3 identyfikacja budynki

Aby podświetlić obiekt na mapie, użytkownik korzysta z symbolu 3 symbol migania. Obiekt zostaje podświetlony:

3 identyfikacja podswietlenie

Użytkownik zaznacza rekordy które chce otworzyć używając przycisku P373 - Otwórz formatkę z wyselekcjonowanymi rekordami:

3 pokaz szczegoly zaznaczonych

Użytkownik przegląda informację o obiektach:

3 pokaz szczegoly zaznaczonych wyswietlone

 

Jy- Funkcja pomiar długości – pozwala na zmierzenie długości narysowanych na mapie linii. 

3 pomiar dlugosci

Pomiar kończymy dwuklikiem. Czcionką pogrubioną oznaczona jest długość całej łamanej, natomiast czcionką niepogrubioną oznaczona jest długość każdego z narysowanych odcinków.

 

Jz- Funkcja Pomiar powierzchni – pozwala na pomiar powierzchni zaznaczonego obszaru. Po wybraniu Pomiaru powierzchni możemy mierzyć odległość za pomocą dowolnego kształtu – wymiary natychmiast zostają wyświetlone. 

3 pomiar powierzchni

Pomiar kończymy dwuklikiem. Czcionkami pogrubionymi oznaczone są obwód i pomiar powierzchni. Natomiast czcionką niepogrubioną oznaczone są długości poszczególnych odcinków.

P46- Usuń selekcje - przycisk służący do usuwania selekcji

Usuwanie selekcji:

 P60  P61

P45 - Przybliż do selekcji– przycisk służący do ustawienia widoku mapy na wyselekcjonowanym obiekcie/obiektach.

Pełny widok mapy:

Użycie przycisku P47:

P48 P49

J8z- Funkcja Wydruk – pozwala na wydruk mapy

Po kliknięciu w ikonę drukarki, zostaje wyświetlony formularz wydruku:

3 wydruk 1

Możemy w nim uzupełnić tytuł naszego wydruku, ustawić format strony, a także marginesy. Możliwe jest także wyświetlenie opcji dodatkowych na wydruku, czyli: legendy, strzałki północy, podziałki, stopki (z możliwością edycji), lokalizacji w narożnikach oraz znaku wodnego. Na dole formularza możliwe jest także wybranie zawartości wydruku, czyli warstw widocznych na mapie bądź w legendzie.

3 wydruk 2

Przykładowy wydruk:

3 wydruk 3

przycisk mapa pogladowa- przycisk otwierający mapę poglądową. Dzięki niej, możemy łatwo nawigować po oknie mapy, a także oglądając mapę w dużym powiększeniu sprawdzić, w którym miejscu aktualnie się znajdujemy.

3 otwarcie mapy pogladowej

Wraz z przesunięciem mapy, czerwony kwadrat na mapie poglądowej również się przesuwa, wskazując nam przeglądany przez nas obszar.

P57

Użytkownik może także nawigować w oknie mapy poglądowej, przesuwając czerwony kwadrat w wybrane przez siebie miejsce. Przesunie się wtedy również widok w głównym oknie mapy.

Przesunięcie w oknie mapy poglądowej:

 P58  P59

 

Jest także dostępna możliwość rysowania prostokąta zasięgu widoczności w oknie mapy poglądowej. W tym celu użytkownik zaznacza obszar na mapie z wykorzystaniem klawisza ALT.

 mapa pogladowa alt

Mapa zostaje powiększona do zaznaczonego obszaru.

w górę

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie. Czytaj więcej…

Zrozumiałem