Analizy przestrzenne

Analizy przestrzenne

Analizy przestrzenne służą do selekcjonowania obiektów na innej warstwie. W celu wykonania takiej analizy, należy najpierw wyselekcjonować obiekty, które następnie staną się selektorem dla innej warstwy. Opisana niżej analiza dotyczy selekcji budynków, na wcześniej wyselekcjonowanych działkach o powierzchni powyżej 900m2. Zaczynamy od wyselekcjonowania działek o powierzchni 900m2:

2 analizy przestrzenne

Po wykonaniu selekcji możemy przejść do zakładki Analizy przestrzenne:

P113

W celu wyselekcjonowania budynków, które znajdują się na terenie działek o powierzchni przekraczającej 900m2, zaznaczamy opcję Na warstwie – Budynki, które są całkowicie wewnątrz selektora Działki. Zaznaczmy także opcję ogranicz selektor przez wyselekcjonowane aktualnie budynki. Po wybraniu właściwych opcji, należy potwierdzić przyciskiem Wykonaj selekcję.

Zostają wyselekcjonowane budynki na wcześniej wyselekcjonowanych działkach:

2 analizy wyselekcjonowane budynki

Odnalezione zostały budynki, które znajdują się na działkach o powierzchni większej bądź równej 900m2.

Innym przykładem wykonania analizy przestrzennej jest odnalezienie Pomników przyrody w dzielnicy Giszowiec i Podlesie.

W tym celu należy najpierw wyselekcjonować wyżej wymienione dzielnice korzystając z opcji Dodawanie w selekcji przestrzennej/logicznej.

P115

Dzielnice Giszowiec i Podlesie zostają wyselekcjonowane:

P116

Następnie możemy przejść na zakładkę Analizy przestrzenne. Przybliżamy się do widoczności Pomników przyrody, aby móc je wybrać jako warstwę selekcjonowaną. Po przybliżeniu do tej warstwy, wybieramy: Na warstwie – Pomniki przyrody, znajdź obiekty, które są całkowicie wewnątrz selektora Dzielnice, ogranicz selektor poprzez: wyselekcjonowane aktualnie obiekty.

P117

Po uzupełnieniu warunku selekcji potwierdzamy przyciskiem Wykonaj selekcję. W prawym górnym rogu, pojawia się informacja ile obiektów zostało znalezionych. Aby zobaczyć je na mapie korzystamy z przycisku w pasku narzędziowym mapy – Przybliż do selekcji P118

Pomniki przyrody w dzielnicach Podlesie i Giszowiec zostały wyselekcjonowane:

P119

Kolejnym przykładem wykonania analizy przestrzennej jest wyselekcjonowanie budynków, które znajdują się w określonej odległości od wyselekcjonowanych wcześniej ulic.

W tym celu selekcjonujemy Osie ulic na wybranym fragmencie mapy.

P120

Po wyselekcjonowaniu ulic, przechodzimy do zakładki Analizy przestrzenne. Selekcjonujemy na warstwie Budynki, które leżą w odległości 5m, od selektora Osie ulic, ograniczamy selektor poprzez wyselekcjonowane aktualnie obiekty.

P121

Odnalezione zostają budynki, które znajdują się w odległości 5m od wcześniej wyselekcjonowanych ulic. 

w górę

Odwiedza nas 219 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie. Czytaj więcej…

Zrozumiałem